Muzeum Zamkowe
43
page-template-default,page,page-id-43,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Muzeum Zamkowe

Renesansowy zamek w Czernej od kilku lat udostępniany jest zwiedzającym, którzy przechodząc pod renesansowym portalem zdobiącym wejście, z zamkowej sieni wkraczają w inny świat, inny czas.

Dwutraktowy układ komnat parteru nie został przez wieki naruszony gruntowniejsza przebudową. W kolejnych, ułożonych w amfiladzie,  komnatach możemy podziwiać niezwykłą kolekcję średniowiecznych sklepień od kolebkowych przez żebrowe, sieciowe (gwiaździste) po kryształowe. Misterny rysunek architektonicznych detali podkreślają żywe kolory i finezja polichromii, którymi zostały pokryte. W komnatach o stropach płaskich zachwycają, jakby z alabastru wyrzeźbione sztukaterie, obramiające iluzjonistyczne plafony, których delikatny rysunek i perłowo-pastelowe barwy przywodzą na myśl niebo o poranku.

Piękną architekturę wnętrz dopełniają stylowe meble, gustownie dobrane tkaniny, obrazy, lampy, porcelana i rozmaite drobne detale. Każdy z tych przedmiotów skądinąd pochodzi, część przywędrowała wraz z powojenną historią ze Lwowa. każdy przedmiot ma swoje   własne dzieje ale ich niepospolitość i uroda sprawiają, iż tworzą razem harmonijną całość. Gromadzone przez lata  czekały na swoje miejsce w zamkowych komnatach. A  gdy je znalazły sprawiają wrażenie jakby od zawsze je zajmowały. To one tworzą teraz  magiczny klimat rodowej siedziby a ich uroda maluje odmienny nastrój poszczególnych komnat.

Gdyby te wnętrza ominęły dziejowe burze, byłyby pełne podobnych, gromadzonych przez pokolenia przedmiotów, będących świadkami minionych epok i stylowych ewolucji.  Wizyta w tej przestrzeni to magiczna podroż przez czas, style i epoki dla wszystkich wrażliwych estetów. To także możliwość poznania jedynej w swoim rodzaju historii i tajemnic tego miejsca.

Zwiedzanie komnat zamkowych odbywa się za opłatą i po wcześniejszej rezerwacji terminu:

tel :692 266 518,

e-mail: rezerwacja@ZamekCzerna.pl