Wydarzenia
273
page-template-default,page,page-id-273,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Wydarzenia

Europejskie Dni Dziedzictwa
“Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” – pod takim hasłem odbywały się kolejne Europejskie Dni Dziedzictwa. W ramach tegorocznej edycji, w dniach 12 i 13 września  2009 wszyscy chętni mogli w zwiedzać, pochodzący z 1558 r,  renesansowy zamek w Czernej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Zainicjowały go  francuskie Dni Otwartych Zabytków zorganizowane w 1984. Wówczas to, po raz pierwszy, bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony.

Zamek w Czernej sceną kryminalnej powieści (2004)
Wszytko zaczęło się od pewnej wizyty. Niezwykłość miejsca i osobowość właścicielki zainspirowały Sebastiana Miernickiego do umieszczenia na zamku w Czernej akcji swojej kolejnej powieści, powstałej w ramach serii „Pan samochodzik i…”.

W „Cesarskiej Baletnicy”  jest wszystko co znamionuje najlepsze pozycje z tej serii: zapomniana historia wielkiej miłości z tragicznym finałem,  intelektualna rozgrywka prowadzącą do cennego skarbu,  kobiety i męska rywalizacja oraz spektakularne zwroty akcji. O tym jak ważną rolę gra w powieści topografia zamku i jego tajemnice możecie się Państwo dowiedzieć się śledząc fabułę powieści. Ale o ileż ciekawiej będzie to robić odpoczywając w chłodnym cieniu wiekowych drzew i mając piękną bryłę zamku przed sobą… Nie każde bowiem miejsce staje sceną dla powieści …