Nordic Walking
55
page-template-default,page,page-id-55,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Nordic Walking

Już nie dziwi nas widok ludzi idących szybkim marszem z dwoma kijami. Spacery Nordic Walking to forma rekreacji dostępna dla wszystkich i w każdym wieku. Szczególnie efektywna bo związana z przebywaniem na świeżym powietrzu i tym przyjemniejsza im piękniejsze towarzyszą jej „okoliczności przyrody”.  Parkowe ścieżki jaki i biegnąca koroną wałów aleja utworzona przez pomnikowe dęby i platany to wymarzone miejsce na codzienne spacery Nordic Walking wokół zamku. Zapraszamy również do skorzystania z przykładowych tras Nordic Walking w najbliższej okolicy:

  1. Trasa piesza: “Po Grzbiecie Dalkowskim” Długość trasy:14 km
    Trasa wycieczki wiedzie przez najciekawszy krajobrazowo fragment Wzgórz Dalkowskich do Kurowa Wielkiego. Od zamku w Czernej, przecinając szosę 292 kierujemy się do Kromolina. Tamtejszy kościół łączy cechy stylowe gotyku i renesansu; posiada również ciekawe nagrobki. Następnie żużlową droga kierujemy się do do przysiółka Góra św. Anny, gdzie na wyspowym wzgórzu znajduje się kościółek pątniczy z XVIII wieku . Czarnym szlakiem na południe zmierzamy do Dalkowa. Po drodze, odbijając trochę mamy z trasy możemy zajrzeć do Szczepowa (pałac, pomnikowe drzewa). W Dalkowie, wsi stanowiącej węzeł szlaków turystycznych, magnesem jest zespół pałacowo–folwarczny z parkiem i plantacjami roślin ozdobnych – “Dendrofarma“. Następnie po drodze do Kurowa Wielkiego, w przysiółku Regów znajduje się wieża rycerska z XVI wieku. W Kurowie Wielkim docieramy do późnogotyckiego kościoła z cennym wyposażeniem i lapidarium nagrobków szlacheckich z XVI-XVIII wieku.
  2. Trasa piesza”Śladami Edwarda Stachury” – Długość trasy:11 km
    Piesza wycieczka prowadzi przez miejscowości i lasy, które uwiecznione zostały w powieści Edwarda Stachury “Siekierezada, czyli zima leśnych ludzi” (sfilmowanej przez Edwarda Leszczyńskiego). Zaczyna się na skrzyżowaniu dróg, z którego powieściowy bohater – Janek Pradera – udał się do Kotli (w powieści: Hopla). We wsi, zachowującej tradycyjną zabudowę, godne uwagi są zabytki – kościół i zespół pałacowo – folwarczny, zwłaszcza zaś owiany legendą krzyż pokutny z wyrytym toporem – narzędziem zbrodni. Z Kotli lokalna droga wiedzie do Grochowic (powieściowe Bobrowice). W tej śródleśnej wsi, mało do dziś zmienionej czasem, autor “Siekierezady” mieszkał i pracował na zrębie w zimie 1967 roku (co upamiętnia tablica na domu). W latach 1983-1987 “pod wielkim dachem nieba“ na polanie w Grochowicach, odbywały się “Stachuriady” – niekonwencjonalne imprezy i spotkania fanów. Edward Stachura (1937–1979) był pisarzem, który zafascynował czytelników żywiołowością i świeżością spojrzenia na człowieka. Stachura nie oddzielał życia od literatury a po tragicznej śmierci otoczyła go legenda jednego z “kaskaderów“ polskiej literatury. (źródło)
[imageeffect image=”286″ target=”_self”]