Czerna
207
post-template-default,single,single-post,postid-207,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Czerna

Czerna

Czerna leży na żyznych ziemiach, które od tysiącleci przyciągały osadnictwo. Niewielkie rozmiary miejscowości sprawiają , że spacer jej uliczkami będzie niezbyt forsowną aktywnością, w sam raz na pierwsze spędzone tu popołudnie. Niejako tuż za plecami zamku znajduje się dwór i zabudowania folwarku  należącego niegdyś do Zamku. Z ciekawostek, do obejrzenia w trakcie spaceru, na uwagę zasługuje wybudowane w XIX wieku Mauzoleum rodziny Buddenbrock.

Na jednej z prywatnych posesji można obejrzeć resztki wieży, ostatniego śladu obrazującego rozmiary zboru luterańskiego wybudowanego w 1758 przez ówczesnych właścicieli Czernej, rodzinę von Stosch. Zbór przetrwał II wojnę i został rozebrany dopiero w latach 50-tych XX w. Zabudowa miejscowości charakteryzuje się spójna architekturą, a mieszkańcy dbają o ład i porządek w swoich posesjach.

[imageeffect image=”312″ target=”_self”]