Historia Zamku
19
page-template-default,page,page-id-19,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Historia Zamku

[imageeffect image=”395″ lightbox=”yes” target=”_self”]

Czerna pojawia się już w najstarszych źródłach pisanych dotyczących ziemi głogowskiej.  Początkowo, jeszcze w średniowieczu, jej nazwa zapisywana była jako: 1308 r. Schyrnino; 1310 r. Scirnyna; 1325 r. Czermina; 1376 r. Cschirna. Później na dłużej utrwala się nazwa Klein – Tschirne a następnie  od 1936 roku Alteichen. Poprzednie nazwy brzmiały zbyt słowiańsko. Od 1945 roku  wieś nazywa się  Czerna w nawiązaniu do wielowiekowej tradycji.

W roku 1485 właścicielem Czernej staje się Melchior von Glaubitz, od którego wywodzić się będzie gałąź rodowa kolejnych właścicieli.

[rev_slider_vc alias=”historia”]

1558 w poniedziałek po Zielonych Świątkach Wolf. Glaubitz rozpoczął budowę

– ten tekst widnieje na renesansowym, kamiennym portalu zapraszającym do odwiedzenia wnętrza zamku w Czernej. Dzięki temu wiemy, iż   Wolfgang Glaubitz – bogaty właściciel kilku okolicznych wsi, posiadający przywilej produkcji słodu do piwa, pobudował siedzibę dla najstarszego z 11 dzieci, dla syna Christopha.  Młody właściciel umieścił na portalu, na  tabliczce z piaskowca swoje życiowe credo: „Alles mit bedacht” (Wszystko z namysłem).

Stylowy zamek powstał według projektu Hansa Lindnera, znakomitego mistrza sztuki budowlanej pochodzącego z Lwówka Śląskiego. Mimo upływu kilkuset lat trzykondygnacyjny zamek zachował podstawowy trzon renesansowy. Został wzniesiony z cegły przetykanej  kamieniem, na planie prostokąta o wymiarach 30 m na 20 m, z wieżą przy elewacji frontowej. Wieża do dzisiaj spełnia swoją dawną funkcję bezpiecznej, bo łatwiej do obrony klatki schodowej. Znamiona z epoki prezentują na zewnątrz faliście wykrojone bliźniacze szczyty oraz wejściowy portal z ośmiokartuszowym fryzem w nadprożu. W komnatach zamkowych znajdujemy różnorodne gotyckie sklepienia, są wśród nich: krzyżowe, sieciowe i kryształowe, brylantowe i rozetowe, z nich to bowiem słynął na całym Śląsku Hans Lindner.

Archiwoltowy portal o skośnie ustawionych ściankach węgarkowych zdobi fryz, który przedstawia cztery herby antenatów matki Christopha von Glaubitza i jego ojca oraz cztery herby żony Christopha, bowiem „dobrze urodzony” musiał legitymować się poczwórnym szlachectwem. Ciekawostką jest umieszczony w poczesnym miejscu portalu gmerk twórcy zamku. Lindner musiał już za życia cieszyć się sławą znakomitego fachowca. Portal wprowadza bezpośrednio do wielkiej sieni, z której wchodzi się do izb umieszczonych  w dwutrakcie. W poszczególnych komnatach zamkowych zachowały się również pięknie zdobione kominki i pieco-kominki pochodzące z rożnych okresów.

O nowoczesnej, jak na owe czasy, architekturze zamku świadczą wielkie pomieszczenia piwnic z ceglanymi sklepieniami wspartymi na potężnych słupach, zastosowanie wnęk w komnatach i fakt, że na przestrzeni wieków spełniał zamek swoje zmieniające się funkcje bez konieczności większej przebudowy, choć zmieniała się moda i właściciele. Z rąk Glaubitzów majątek przechodził po dwakroć w ręce znakomitego rodu von Rechenbergów i von Stosch z Czernicy. Ci ostatni około roku 1725 przy okazji renowacji dokonali jedynej znaczniejszej ingerencji w bryłę zamku jaką było wzniesienie dwukondygnacyjnego, wschodniego skrzydła.

Pomiędzy końcem XVIII wieku i I połową XIX wieku Zamek w Czernej parokrotnie sprzedawano i kupowano. Ostatecznie stał się rezydencją baronów Buddenbrock, a później (do 1945 roku) rodziny von Frische.

Końcem lat 90-tych ubiegłego wieku zamek trafił w ręce prywatne. Z wielką pieczołowitością, rozpoczęto prace renowacyjne w kolejnych komnatach, krok po kroku, przywracając świetność i blask polichromiom oraz stylowo i ze smakiem aranżując wnętrza.