28 Feb Szlakiem wina po lubuskich winnicach
Tradycja uprawy winorośli na terenach lubuskiego ma co najmniej 800 lat. Przed II wojną światową był to największy region produkcji win musujących w Niemczech. Po wojnie winnice odgórnym rozporządzeniem ustąpiły miejsca uprawom zbożowym i ziemniaczanym. A winiarze i winogrodnicy w dużej mierze wyemigrowali kładąc np. podwaliny pod winiarstwo w Australii.
Będąc na tej miodem i winem płynącej ziemi trzeba koniecznie posmakować rodzącego się tu trunku. I to koniecznie w winnicy, prosto z piwnicy, bo nigdzie nie będzie takie dobre jak miejscu w którym powstaje. Jadąc od zamku do Zielonej Góry po drodze możemy odwiedzić:
- Winnicę Noe, Nowe Miasteczko
- Winnicę Długie, Długie
- Winnicę w Byczu, Bytom Odrzański
- Winnicę Kinga, Stara Wieś k. Nowej Soli
- Winnicę Senator, Niedoradz
- Winnicę Julia, Stary Kisielin,
- Winnicę Jędrzychów, Jędrzychów
- Winnicę U Michała w Zielonej Górze
Na szlaku wina w warto jeszcze zajrzeć do:
- Muzeum Wina w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – jedynej takiej prezentacji w Polsce. Eksponaty pokazują bogatą historię winiarstwa w regionie, a także cały proces produkcji trunku- od uprawy winorośli do sprzedaży wina. Ciekawostką są też fotografie z historycznych Winobrań. W Zielonej Górze można również odwiedzić Winne Wzgórza.
- Muzeum Etnograficznego w Ochli – muzeum posiada jedyną w Polsce, plenerową ekspozycję winiarską z własną winnicą.
Od ponad 150 lat w Zielonej Górze odbywają się w mieście tradycyjne obchody Godów Winobrania, które po 1945 r. kontynuowano i wzbogacono o szereg imprez o charakterze turystycznym, sportowym i kulturalnym. Obok tradycyjnych obchodów Winobrania odbywają się również takie imprezy jak: Zielonogórskie Targowisko Winiarskie, Święto Młodego Wina, Karnawałowy Bal Winiarza oraz towarzyszące tym spotkaniom konkursy win gronowych.