Szlakiem zamków i płaców w okolicy
217
post-template-default,single,single-post,postid-217,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Szlakiem zamków i płaców w okolicy

Szlakiem zamków i płaców w okolicy

Tak jak w Małopolsce czy na Podkarpaciu w każdej niemal wsi znajdziemy dwór lub pałac, podobnie w okolicy Zamku znajdziemy wiele zabytkowych śladów bogatej historii ziemi głogowskiej. Większość z nich coraz bardziej popada w ruinę:

  • Kromolin – 5 km na południowy zachód. od Czernej – ruiny zespołu płacowego z XVI-XIXw. z fortyfikacjami ziemnymi i parkiem.
  • Biechów – 11 km od Czernej ślady po wsi o 800 letnie tradycji, ostatni mieszkańcy opuścili ją w 2003 roku.
  • Glinica14 km na południe od Czernej – ruiny XVII wiecznego trzykondygnacyjnego późnobarokowego pałacu oraz XIX wiecznych zabudowań gospodarczych. W otaczającym ruiny parku dwa majestatyczne, najstarsze w powiecie głogowskim platany klonolistne.
  • Dankowice – 15 km od Czernej – klasycystyczny pałac na rzucie podkowy z końca XVII wieku wraz zabudowaniami gospodarczymi.
  • Jerzmanowa – 21 km od Czernej – zespół pałacowy z XVIII wieku wraz parkiem noszącym jeszcze ślady pierwotnej kompozycji geometrycznej oraz kościół p.w. Wszystkich Świętych z XIV wieku, który po przebudowie w pocz. XVI uzyskał gotycko-renesansowy charakter.
  • Białołęka – 26 km od na północny zachód od Czernej – a w nim renesansowy pałac rodziny von Kotwitz, przebudowany gruntownie w XIX wieku z resztkami parku.
  • Droglowice – 28 km na południowy wschód od Czernej – klasycystyczny trzypiętrowy płac z monumentalną klatka schodowa i sala balowa na pietrze. Na przeciw pałacu spichlerz z XVIII wieku o konstrukcji szachulcowej. Wszystko w postępującej ruinie.